Memoranduma ve çitlere karşı sokaklara çıkıyoruzBir ay geçti 4 Şubat'taki kitlesel genel grevin üzerinden.

Bu grev, hükümeti temelinden sarstı ve sosyal güvenliği katleden yasayı meclise göndertmiyor, büyük gecikmelere yol açıyor.

Bu zaman dilimi içerisinde, bu aynı insanlar, sigorta sisteminin reformuna karşı sokaklara dökülenler, aynı zamanda bin bir yolla mültecilere dayanışmasını gösteriyor. Büyük bir insanlık ve dayanışma dalgasını gösteriyor. Bu iki nehir, direnç ve dayanışma nehirleri, 19 Mart gösterilerinde birleşiyor.

İnsanlık dışı bir Avrupa'ya hayır demek için, savaşa, ırkçılığa ve kemer sıkma politikalarına hayır demek için bu insan nehirleri birleşiyor.

Bağlantı

"Mülteciler" ve "değerlendirme programı" (kemer sıkma politikası) arasındaki bağlantıyı AB liderlerin kendileri yapmıştı. Yerli liderlerin de cumhurbaşkanının köşkünde yapmış oldukları görüşmede aynı bağlantıya varıldı. Aynı zamanda Türkiye hakkında konuşuluyor. Yani, Türkiye mültecileri engellemek için "kışkırtıcı pazarlıklar" ve büyük ödüller alıyor, Çipras hükümeti de aynı taktikleri takip ediyor.

Pazarlıklar, "değerlendirme programı"nın hızlandırılması ve borç silinme tartışmasının başlaması üzerine. Buna karşılık Yunanistan, mültecilerin Avrupa'ya doğru akışını sıfıra indirecek. Hatta geçen sene Eurogroup uzlaşmasının mimarı Varoufakis bile, pazartesi EfSyn gazetesinde yazdığı makalede şunları söylüyor: "Ruhumuzu kaybedeceğiz fakat otuz gümüşü alamayacağız ekonomik alanda."

Nitekim, Merkel-Çipras-Davutoğlu'nun çizdiği projeler, en insanlık dışı yollarla mültecileri yakalamak ve onları devasal kamplara kapatmaktır. Ve bunların karşılıkları da aynı şekilde insanlık dışıdır: "değerlendirme programının" hızlandırılması, sosyal güvenliği katleden reformu meclisten geçirmek ve borç için müzakereleri başlatmak, 50 yıl memorandumlarla devam etmek demektir.

Bizim, Çipras ve Kamenos yönetiminin uzlaşmalarını reddetmek için her türlü nedenimiz var. Ve bunu 19 Mart'ta bütün gücümüzle sokaklara dökülerek söyleyebiliriz.

Talebimiz, sendikalar ve solun tüm liderlerinden, dondurulmuş olan sigorta reformuna karşı hareketlenme hemen devreye girsin ve sigorta reformunun meclise gelmesi beklenmesin. 19 Mart gösterileri desteklensin.

Bu sefil AB pazarlığında neler olacağını görmek için hiç beklemememiz gerek. Yapacağımız en önemli hareket, çitlere, NATO'ya ve sonsuz memorandumlara karşı sokaklara dökülmektir.

Panos Garganas
(Yunanca orijinalinden Türkçe'ye Miliazim Cemali çevirdi.)

Σοσιαλισμός Από τα Κάτω

Έξοδος από τα Μνημόνια στα χέρια των εργατών
Σχέσεις εξάρτησης - Oι Τράπεζες και οι “φούσκες”
Γυναίκες ενάντια στην καταπίεση
Η επιστροφή του Μακεδονικού

Από τον Πουλιόπουλο στον Ζαχαριάδη - Ο σύντομος ελληνικός Μεσοπόλεμος

Ο Λέανδρος Μπόλαρης θυμίζει την πορεία του ελληνικού καπιταλισμού μετά το τέλος της Μικρασιατικής Εκστρατείας, τους εργατικούς αγώνες αλλά και την μεγάλη αλλαγή του ΚΚΕ. Τυπικά την έναρξη του διεθνούς μεσοπολέμου σηματοδοτεί η «συνθήκη ειρήνης», η Συνθήκη των Βερσαλλιών που επέβαλαν οι νικητές του Πρώτου Παγκοσμίου Πολέμου στους ηττημένους και υπογράφτηκε επίσημα τον Ιούνη του 1919.

Βενεζουέλα: Χρειάζεται εργατική εναλλακτική

Ο Νίκος Λούντος δίνει την πραγματική εικόνα της Βενεζουέλας και προτείνει διέξοδο. Οι εξελίξεις στη Βενεζουέλα έχουν μετατραπεί σε ιδεολογικό εργαλείο της δεξιάς σε όλο τον κόσμο για να πείσει ότι σοσιαλισμός σημαίνει καταστροφή.

Το 1968 στις ΗΠΑ

Ο Γιώργος Πίττας παρουσιάζει την έκρηξη του κινήματος στις ΗΠΑ που εξασφάλισε τη μεγαλύτερη ήττα του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού. Το 1968 είναι μια χρονιά-καμπή για τις ΗΠΑ.

Βιβλιοκριτική: Φυλετικές θεωρίες στην Ελλάδα

Φυλετικές θεωρίες στην ΕλλάδαΠροσλήψεις και χρήσεις στις επιστήμες, την πολιτική, τη λογοτεχνία και την ιστορία της τέχνης κατά τον 19ο και 20ό αιώνα Επιμέλεια: Ε. Αβδελά κ.